Sarıkamış-Kars-Erzurum kara ve demir yolu üzerinde bulunur. Bir anlamda bu yol üzerinde bir konaklama yeridir. Doğu Beyazıt’a giden kara yolunun ayrıldığı Karakurt nahiyesi Sarıkamış’a 25km mesafededir. Kars ötesindeki Ani Harabelerine uzaklığı ise 95km’dir. Bu yüzden Doğu Beyazıt’a gidiş ve dönüşte aynı zamanda Ani’ye gidiş ve dönüşte Sarıkamış bir konaklama yeridir. Zaten ilçedeki ilk turistik otel bu amaçla kurulmuştur ve ihtiyaca cevap vermektedir. Erzurum ve Kars’taki hava alanlarına yakınlığı ise bu özelliğini artırmaktadır. Zaten uzun bir süre kış sporlarının yapılır olması ise bir konaklama özelliğidir.

Kars ve Erzurum’a her gün özel halk otobüsleri devamlı seferler yaparlar. Şehirlerarası otobüsler sabah 6’dan akşam 7’ye kadar seferlerini devam ettirirler.

Ayrıca her gün Kars-Ankara yönünden gelen Doğu Ekspresi seferler yapmaktadır.

Erzurum’dan Sarıkamış’a iki yoldan gelinir. Bunlar kara ve demir yollarıdır. Sarıkamış ile meşhur İshak Paşa ve Meteor çukurunun bulunduğu Doğu Beyazıt arası 220km’dir. Vasati dört saat çeker Sarıkamış-Ani arası ise denildiği gibi 95km olup bir buçuk saat çeker.

Sarıkamış-Kars 56km olup 45 dakika, Sarıkamış-Erzurum arası 156km 2 saat 15 dakika, Sarıkamış-Yusufeli (Artvin) arası 176km olup 2 saat 30 dakika çekmektedir. Erzurum ve Kars hava terminallerinin varlığı ise ayrıca bir avantajdır. Tugay komutanlığına mensup helikopterlerin Sarıkamış’ta iniş pistinin oluşu ise ayrı bir avantajdır.